Design chytré termostatické hlavice

Součást semestrální práce, Ateliér Tvarůžek / Blaha, 2020/2021

Design hlavice v návaznosti na design litinového radiátoru

Chytrá hlavice je ve spojení s litinovým radiátorem dobrá kombinace. Uživatel si může přesně nastavovat teplotu v místnosti, nastavit si jednotlivé plány vytápění a předejít tak přetopení místnosti nebo čekání na zahřátí radiátoru na požadovanou teplotu. Zároveň většina výrobců uvádí úsporu nákladů až 35 %.
Design chytré digitální hlavice vychází z designu radiátoru. Navazuje na jeho ,,kulový“ charakter a tvarově výrazné boční napojení na další článek. Kulová plocha dovoluje otáčení o 360°, pomocí kterého lze plynule nastavovat číselnou hodnotu teploty. Hlavici lze tedy ovládat manuálně nebo vzdáleně, pomocí aplikace v mobilním telefonu či tabletu. Je napájena Li-pol akumulátorem o kapacitě 5400mAh. Napájí se pomocí USB – C konektoru. Tato kapacita baterie výborně vydrží celou topnou sezónu. Výhodou je jak ekologičtější řešení, tak kompaktnější velikost hlavice jako takové.

Materiálem je ABS plast, který má v místech dotyku (otočná ,,kulová“ část) matný povrch. Tak je zajištěn maximální komfort ovládání a zároveň je minimalizováno zanechávání otisků prstů. V ostatních částech hlavice, tj. v přední časti okolo displeje a v zadní časti, je zvolen lesklý povrch. Závit M30 x 1,5 pro připojení k radiátoru je kompatibilní s většinou výrobců ventilů na trhu. Na méně obvyklé typy se dodávají redukce. Krytí proti vnějším vlivům je IP 21. Je to ochrana před nebezpečným dotykem prstem, před vniknutím malých cizích předmětů a svisle kapající vodě.

designed by Jan Stárek ©2020